Years 7 – 11 Awards Evening: Celebrating Student Excellence

At our recent annual awards ceremony, we celebrated the exceptional dedication and accomplishments of our students from Years 7 – 11. It was a night filled with recognition for their hard work and commitment to their subjects, House, and the College, witnessed by their families, teachers, and peers.

Principal Jennifer Oaten addressed the audience, emphasising the significance of embracing our individuality. She highlighted the richness of our diverse personalities, faiths, cultures, abilities, talents, values, and dreams, underscoring that each of us is special and unique in our own right. Jennifer explored how our life experiences, upbringing, childhood lessons, and nurturing from family and school shape who we are as individuals.

“Embrace your differences; it is what distinguishes you. Our imperfections are to be embraced,” she urged, echoing the wisdom of Maya Angelou: “If you are always trying to be normal, you will never know how amazing you can be.”

In her speech, Head Girl 2024, Isabella Morrison emphasised the importance of celebrating all students at Santa Maria. While the evening honoured top achievers, Isabella stressed that every student, present or not, should take pride in their dedication, commitment, and effort within the College.

“Success is not solely about achieving the highest marks. It is also about improving by a few percent, surpassing personal bests in sports, or supporting peers in reaching their potential,” she affirmed. Isabella acknowledged the reluctance to discuss unsuccessful attempts in a society that glorifies achievements, asserting that these moments of failure are stepping stones towards excellence, not its antithesis.

2023 Years 7 - 11 Award Winners

Religious Education
Pia De Rossi
Lucy Lomma   

Beginner’s Woodwork
Alice Bowring 
Emily Ricciardi              

Creative Media
Mia Dale
Mia Sharman  

Dance
Indie Curtis
Georgia Jenzen                                                

Drama
Charlotte McCoy
Meg Thornett 

Draw & Paint
Ruby Beaver 
Willow Marshall                                              

English
Pia De Rossi 
Amelie Dawson                                                

Food & Fashion
Pia De Rossi 
Marli Cole

French
Elizabeth Kusuma
Emily McCarthy

Health
Mia Dale 
Harper Grace  

Humanities & Social Science
Emily McCarthy 
Elizabeth Stewart

Italian 
Gia Smart 
Celeste Hache

Make & Create
Ruby Beaver  
Elizabeth Kusuma

Mathematics
Pia De Rossi
Emily McCarthy
Iris Tay

Music
Pia De Rossi    
Lucy Lomma 
Abigail Sheehan

Physical Education
Willow Marshall   
Harper Grace  

Robotics & Coding
Abigail Sheehan  
Caitlin O’Neill 

Science
Amelie Dawson 
Lianne Kim      

STEngineers
Elizabeth Kusuma               

Year 7 Mercy Award
Lianne Kim
Bonnie Nelson               

Year 7 Mary Francis Goold Award
Sarah Shan
Ruby Beaver             

Religious Education
Therese Robertson
Alyssa Thomson

Beginner’s Woodwork
Therese Robertson
Annabelle Thomson
Claudia Taylor Beard
Hallie Watson

Creative Media
Therese Robertson
Madelyn Smith

Dance
Scarlett Ceniviva
Capri Pittorino

Design & Create
Ava Bates
Caitlynn Tay Fernandez

Drama
Alyssa Thomson
Scarlett Ceniviva

Draw & Paint
Caitlynn Tay Fernandez
Sue Pham

English
Alyssa Thomson
Jade Auret

Food & Fashion
Ka Yan Charis Choi
Felicity Toussaint

French
Hannah Daniels
Sofia Galeano Riveros

Health
Sophie Beissel
Sapphire Roncio

Humanities & Social Science
Therese Robertson
Madelyn Smith

Italian
Madelyn Smith
Sophie McCarthy

Mathematics
Hannah Daniels
Sophie McCarthy

Music
Sophie McCarthy
Saheli De Silva

Physical Education
Emily Johnstone
Eva Matthews

Robotics & Coding
Sophie McCarthy
Bridget McCulloch

Science
Alyssa Thomson
Annabelle Thomson

Science Quest
Jade Auret
Daisy Coleman
Olivia Lilley
Alyannah Palacios

Year 8 Mercy Award
Felicity Toussaint
Rutendo Ngoma

Year 8 Mary Francis Goold Award
Adayna Fozdar
Lucy Middleton

Byrne House Award
Lianne Kim
Caitlyn Drury

Corbett House Award
Isabel Henwood
Harper Grace

de la Hoyde House Award
Matilda Connelly
Abby Wheat

Dillon House Award
Peyton Preedy
Courtney Binns

Frayne House Award
Sunny McManus

Kelly House Award
Eva Matthews

O’Donnell House Award
Mia Sharman
Bethany Jurkans

O’Reilly House Award
Sarah Shan

Religious Education
Alexia Dujmovic
Naomi Karczub

Dance
Alyssa Stipinovic

Design
Elizabeth Young

Digital Media & Photography
Rachael Wu

Drama
Sophie Radici

English
Naomi Karczub
Rachael Wu

Fashion & Textiles
Bailey Curtis

Food
Naomi Karczub

French
Rachael Wu

Health
Amelia Cobley
Bella Wilkes

Humanities & Social Science
Naomi Karczub
Bella Wilkes
Chloe Dartnall

Italian
Gabrielle Ranallo

Marine Science
Bella Wilkes

Mathematics
Rachael Wu
Bethany Doherty

Music
Naomi Karczub

Outdoor Education
Amelia Cobley

Physical Education
Jayda Baker
Bronagh Fowler

Robotics & Coding
Rachael Wu

Science
Naomi Karczub
Rachael Wu

Start your own Business
Isabella Da Costa

Visual Arts
Elizabeth Harris

Year 9 Mercy Award
Alyssa Stipinovic
Chloe Dartnall

Sheila Sawle Award
Naomi Karczub
Beth Doherty

 

Religious Education
Amelia Taranto
Charlotte Evangelista

Biology
Aeva Veitch

BrainSTEM
Amelia Taranto

Business Leadership
Ella Reeves

Chemistry
Evie Townsend

Dance
Gemma Smart

Design
Harriet Noske

Drama
Destiny Boulton

Economics
Tara Shanahan

English
Aeva Veitch
Matilda Thomson

Fashion & Textiles
Lucia De’Pannone

Food Technology
Kate Buzzard

French
Penelope Hache

Geography
Nina Tavani

Global Science
Emily Mulcahy

Health
Olivia Dowling
Libby Fris

History
Jessica Shepherd

Human Biology
Carissa Allen

Italian
Penelope Hache

Mathematics
Amelia Taranto
Ella Reeves
Georgia Orme

Music
Amelia Taranto
Sofia Gotsis

Outdoor Education
Addison Opalinski

Physical Education
Cienna Leslie
Alivia Sciorilli
Zoe Smith

Physics
Georgia Orme

Politics & Law
Carissa Allen

Visual Arts
Grace Srhoy

Year 10 Mercy Award
Gemma Smart
Zoe Smith

Year 10 Sheila Sawle Award
Annika Conte

Year 10 Laura Gray Award
 Addison Opalinski

Academic Excellence Awards
Charlie Adair
Jessica Bolden
Macie Brennan
Lexi Chandler
Taya Chiappini
Abbey Cowcher
Sarah Della Bona
Caitlyn Foster
Rainy Guimbeau
Veronique Lomma
Abigail Marra
Madison Pino
Rose Simkin
Mackenzie Smith
Tiani Teakle
Allegra Trolio
Myah Waldock
Anika Zammit

Subject Awards

Religion & Life (A) ATAR
Clara Tarquinio

Religion & Life (G)
Rainy Guimbeau

Religion & Life (G) ACCESS
Jacinta Van Der Zanden

Accounting & Finance (A)
Bianca Monaco

Applied Information Technology (A)
Alyssa Combes

Biology (A)
Ella Muir

Business Management & Enterprise (A)
Bianca Monaco

Business Management & Enterprise (G)
Charlie Adair

Career & Enterprise (G)
Jacinta Van Der Zanden

Chemistry (A)
Madison Pino

Children, Family & the Community (A)
Grace Westerhout

Children, Family & the Community (G)
Lexi Chandler

Dance (A)
Myah Waldock

Design (G)
Erin Grewar

Drama (A)
Jessica Bolden

Economics (A)
Olivia Grondal

English (A)
Anika Zammit

English (G)
Jacinta Van Der Zanden

Food Science & Technology (G)
Isabella Morrison

French: Second Language (A)
Rainy Guimbeau

Geography (A)
Tayla Tasovac

Human Biology (A)
Madison Pino

Human Biology (G)
Alyssa Monaco

Italian: Second Language (A)
Stella Piacenti

Literature (A)
Madison Pino

Materials, Design & Technology (A)
Alexandra Auriemma

Materials, Design & Technology (G)
Orla Fowler

Mathematics Applications (A)
Sarah Della Bona

Mathematics Essential (G)
Abbey Cowcher

Mathematics Methods (A)
Anika Zammit

Mathematics Specialist (A)
Anika Zammit

Modern History (A)
Kayla Ro

Music (G)
Madison Pino

Outdoor Education (G)
Stella Wessels

Physical Education Studies (A)
Maia Clayden

Physics (A)
Anika Zammit

Politics & Law (A)
Tayla Tasovac

Visual Arts (A)
Ava Donovan

Visual Arts (G)
Eva Antic

Year 11 Mercy Award
Grace Westerhout
Abigail Marra

Year 11 Sheila Sawle Award
Rainy Guimbeau
Myah Waldock

Byrne House Award
Bianca Stanes

Corbett House Award
Olivia Fuller

de la Hoyde House Award
Jorja Squiers

Dillon House Award
Harriet McIntyre

Frayne House Award
Sophie Parker
Pippa Smith

Kelly House Award
Addison Opalinski
Amy Sellers

O’Donnell House Award
Ella Sharman

O’Reilly House Award
Ella Prophet
Madison Pino

Equipping Our Year 10 Students for the Future

Santa Maria College’s Future10 Program empowers Year 10 students with comprehensive guidance for academic and career planning. Through personalised course counselling, resources like the Learn Curriculum Handbook, and interactive events such as the Course Expo, students gain clarity and confidence in their subject choices. The program fosters a collaborative approach involving parents, teachers, and external representatives, ensuring students are well-prepared for their future pathways.

Read More »
the Winter Appeal and Outreach Mass at Santa Maria College.

Term 2 – Empowering Students and Community – Jennifer Oaten

As we conclude another remarkable term at Santa Maria College, we celebrate the myriad achievements and growth of our students. Term 2 was filled with empowering opportunities, from faith-based activities and learning innovations to social awareness projects and community engagements, embodying our Mercy values and commitment to excellence.

Read More »
Scroll to Top